...Zastanawiano się parokrotnie nad przyczynami tak oszałamiającej popularności. Więc przede wszystkim Fleszarowa pisze w sposób zrozumiały, nie udziwniony. Po wtóre daje obraz realnego życia, w którym czytelnik może się odnaleźć. Po trzecie podejmuje wieloraką problematykę w sposób zrozumiały i nie za trudny. Po czwarte ma dar konstruowania ciekawej i składnej fabuły. Po piąte przyjmuje podział na dobre i złe i pozwala temu co dobre zwyciężyć. (...) Dodajmy do tego niewątpliwą elegancję stylu - w sumie otrzymamy koktajl ze składników różnej wartości. Ale prywatnie powiem, że dar podobania się jest właśnie darem, wszelka analiza musi pozostać cząstkowa. Piotr Kuncewicz, „Przegląd Tygodniowy” nr 23 (323), 1988 r.
Stangret jaśnie pani to historia życia pięknej, wytwornej kobiety i zakochanego w niej od pierwszego wejrzenia prostego chłopa. Historia namiętności i chłodu, odwagi i niewiary w przyszłość. Wszystko to rzucone na wyjątkowo plastycznie przedstawione tło najpierw wojny, później pełnej paradoksów powojennej rzeczywistości.
Czytelnik ma okazję poznać barwny świat polskiej wsi, bardzo odbiegający od zwyczajowych stereotypów - pełen namiętności, brutalności i bezwzględności.
Mimo wielu wątków i pulsujących życiem postaci, najważniejsza jest tytułowa para: zagubiona w nowej dla niej rzeczywistości piękna Olga i nieustępliwie dążący do spełnienia swej miłości Tymon.
Stanisława Fleszarowa-Muskat (1919-1989) — polska powieściopisarka, poetka, publicystka i dramaturg. Jej dorobek twórczy jest bardzo bogaty i różnorodny, — najbardziej znane są powieści, jednak jej twórczość jest bardzo różnorodna, zawiera także sztuki teatralne, poezje czy publicystykę. Głównym tematem jej utworów byli ludzie i ich problemy.
Gato
368 str., oprawa miękka, format 145x205
Stan: b.dobry (-) delikatne otarcia i załamania okładki, stemple biblioteki
Wyd.: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1989
(wydanie 1)
ISBN: 83-11-07674-X